merkezi sınav hakkında bilgi

MERKEZİ SINAVI ÖNCESİ SON HAZIRLIKLAR NASIL OLMALI?

merkezi sınava hazırlk Merkezi sınava yaklaşık bir hafta kaldı. Endişe etmeye ve gereksiz stres yapmaya gerek yok. Tek yapmanız gereken sistematik düşünmek ve plan dahilinde hareket etmek.

KONU EKSİKLERİNİZİ BELİRLEYİN:

Çoğu öğrenci sevdiği, dolayısıyla yapabildiği konuların testlerini çözmeyi sever. Dolayısıyla, hangi testi çözeceğine karar verirken, sevmediği konuları es geçer, sevdiklerinden başlar. Böylece ders çalıştım diye kendilerini ve çevrelerini kandırırlar.  Testlerin sonuçları güzel çıktığında da yeterli olduklarını düşünüp, daha fazla çalışmanın gereksiz olduğunu bile düşünebilirler. Hatta, ailelerine hazır olduklarını, test sonuçlarının iyi olduğunu belirtirler. Ve sonunda gerçek sınavın kötü geçmesi durumunda ise çok çalıştıklarını, aslında iyi olduklarını, sınavda şansızlık yaşadıklarını belirtirler.Şansızlık durumu gerçekten olabilir. Ama çoğunlukla, anlattıklarım biz öğretmenlerin çok karşılaştığı tipik bir durumdur.  Peki ne yapılmalı?

Öncelikle her ders için eksik konular belirlenmeli. Konu başına düşen soru sayısı hemen hemen aynı olduğu için konular eşit dağılım gösterecek gibi düşünebiliriz. Dolayısıyla her konu önemlidir. Sırayla eksik konuları günlere bölerek, konu eksikliklerinin sınava kadar tamamlanması gerekir.

KONU EKSİĞİM YOK,  ŞİMDİ NE YAPAYIM?

Devamını oku...

 
 

MERKEZİ SINAVDA DİKKAT EDİLECEK UNSURLAR


sinava az kaldi

Orta Öğretime geçiş merkezi ortak sınavının birincisi 28-29 Kasım günlerinde gerçekleştirilecek. Sınava girmeden önce öğrencilerin sınav hakkında ayrıntılı bilgi edinmesi, sürprizler yaşamamaları ve duruma hazırlıklı olmaları açısından önemlidir.

Mazeret sınavları tarihi 14-15 Aralık 2013 günlerinde yapılacak.

Sınav sonuçlarının ilanı ise Ocak 2014'te ilan edilecek.


Merkezi Sınavın 1. Oturumu (28 Kasım 2013)

DERS ADI

BAŞLAMA SAATİ

SORU SAYISI

SÜRESİ

Türkçe

 

9:00

20

40 Dakika

Matematik

 

10:10

20

40 Dakika

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

11:20

20

40 Dakika

 

Merkezi Sınavın 2. Oturumu (29 Kasım 2013)

DERS ADI

BAŞLAMA SAATİ

SORU SAYISI

SÜRESİ

Fen ve Teknoloji

 

9:00

20

40 Dakika

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

 

10:10

20

40 Dakika

Yabancı Dil

11:20

20

40 Dakika

 

MERKEZİ SINAV HAKKINDA BAZI ÖNEMLİ BİLGİLER


 • Merkezi sınavlar tabloda belirtildiği üzere 40'ar dakikalık oturumlardan oluşacak. Dolayısıyla öğrencilere dinlenme, rahatlama ve ihtiyaç giderme imkanı verilecek.

 • Öğrenciler kendi okullarında sınavlara girecek.

 • Her bir öğrencinin hangi sınıfta ve sırada sınava gireceği daha önceden ayarlanmış ve yazılmış olacak. Öğrenciler belirtilen sınıf ve sıralarda sınava girecekler. Özel bir durum oluşursa görevli öğretmenlerin izinleri dahilinde kayda geçilerek yer değişikliği yapılabilecek.sbs merkezi sinav sistemi


 • Sıralara birer kişi oturulacak.

 • Sınava giriş saati zorunluluğu yok. Öğrenci geç kalmış olsa bile sınava girebilecek. Yani sınav sonuna kadar öğrenciler sınava katılabilecekler. Fakat sınav bitiminden önce sınıftan çıkılmayacak.

 • Geç gelen öğrenciye ek süre verilmeyecek.

 • Kitapçıklar A ve B olmak üzere iki çeşit olacak. Öğrenciler hangi kitapçıklara sahiplerse onu cevap kağıdındaki belirtilen yere kurşun kalemle kodlayacaklar.

 • Cevap kağıdının imza bölümünü kendi imzaları ile tükenmez kalemle dolduracaklar. (Tükenmez kalemi görevli öğretmen temin eder, öğrencilerin götürmesine gerek yoktur.)cevap anahtari kodlama

 • Kitapçıklar dağıtıldığında üzerinde öğrencinin bilgileri bulunacak. Öğrenciler bilgilerinin doğruluğunu kontrol edecekler, hata varsa görevli öğretmenlere söyleyecekler.

 • Her sınıfta görevli iki tane öğretmen olacak.

 • Öğrenciler yanlarına kalem, silgi, peçete , su ve normal özelliklere sahip kol saati gibi ihtiyaçlarını alabilecekler.

 • sınava girerken cep telefonu yasak Sınava hesap makinesi, fotoğraf makinesi, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, defter, sözlük gibi materyallerle girmek yasak olacak.

 • Her dersten 20 soru sorulacak ve her 20 soru için 40 dakika verilecek. Sorular çoktan seçmeli olacak. Yanlışlar doğruları götürmeyecek.

 • Kopya çekildiği sınav görevlilerince tespit edilmesi halinde, kopya çeken öğrencinin sınavları iptal edilecektir.

 • Öğrencilerin cevap kağıtlarını kimsenin göremeyeceği şekilde kendi önlerinde tutmaları gerekmektedir. Çünkü merkezi sınav sonrasında cevap kağıtları değerlendirilirken, kağıtlar kopya taramasından geçirilecektir. Kopya çektiği tespit edilen iki öğrencilerinin ilgili testleri iptal edilir.

 

 

 
 

MERKEZİ SINAV SİSTEMİ İLE ÖZEL DERS SAYISI ARTTI MI?

sbs-sinaviBilindiği üzere liselere giriş sistemi değişti ve merkezi sınav sistemi olarak isim değiştirdi. Daha önceden yıl sonunda bir kere gerçekleştirilen SBS sınavı, şimdi yerini birinci ve ikinci dönem ortalarında olmak üzere iki sınava bıraktı. Yeni merkezi sınav sistemi ile birlikte kafalarda da bir çok sorun belirdi.

Öncelikle sınav sayısının artmış görünmesi velileri endişelendirdi. Fakat kabul etmeliyiz ki SBS sınavı kaldırıldı ve yerine başka bir sınav getirilmedi. Sadece normalde yapılan yazılı sınavlar öğretmenlerin bireysel tercihleri yerine merkezi sistem tarafından kontrol altına alındı. Kabul etmeliyiz ki SBS sınavını kaldırıp, merkezi sınav olmadan okulların yaptığı sınavlar direkt  olarak kabul edilseydi, bu daha da kabul edilemez bir durum olurdu. Çünkü her öğretmenin yaptığı ve değerlendirdiği sınav farklı ve böyle de olmak zorunda. Milyonlarca farklı ortamda öğretmenlik yapan, farklı kişilikli öğretmenlerin tıpatıp aynı sınavı yapıp, aynı

Devamını oku...

 
 

merkezi sinav sistemi2019- 2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA LGS SINAVI NE ZAMAN?

2020 LGS SINAVI NE KADAR ZOR OLACAK?

Bilindiği üzere bu sene 7 Haziran 2020 tarihinde LGS sınavı yapılacak. Bu sen mezun olması beklenen öğrenci sayısı geçen senelerde mezun olan öğrenci sayısının bir buçuk kadar olacağı için sıralamalar aynı kalırken okulların yüzdelik dilimleri ciddi düşüşler gösterecektir. Yine bu sayının artmasından dolayı sınavın 2018 LGS sınavı gibi çok zor olacağını tahmin ediyoruz. Bu açıdan çocuklarınızı sınava sokarken yapılacak sınavların ÖZDEBİR, TÖDER, NARTEST, KAREKÖK gibi zor sınav çıkaran yayınlardan olmasına dikkat ediniz. İstanbul içinde böyle sınav yapan merkezi bir yer bilmiyorsanız Şişli Mecidiyeköy’de sınav yapan bir kurumun internet adresini veriyorum. Gerekli sınavlara ilgili kurumda girebilirsiniz.

www.prestigeenglishmecidiyekoy.com

8. SINIFLAR HANGİ DERSLERDEN KAÇ TANE SINAVA TABİ TUTULACAKLAR?

8. Sınıfta okuyan öğrenciler Fen, Matematik, Türkçe, yabancı dil(İngilizce), din kültürü ve ahlak bilgisi ile İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden merkezi sınava girecekler. Sınav iki aşamada yapılacak.

SINAVLARIN İÇERİĞİ NASIL OLACAK?

Bu seneki yapılacak olan sınav yine çoktan seçmeli yani test şeklinde olacak. 4 şıklı olacak olan sorularda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek. Birinci oturumda öğrenciler Sözel Alandan 50 soruluk bir sınava girecekler. Bu 50 sorunun 20 tanesi Türkçe, 10 tanesi İngilizce, 10 tanesi İnkılap Tarihi ve 10 tanesi de Din olacak. Bu Sözel Alan sınavı için öğrencilere 75 dakika verilecek. Bu da soru başına bir buçuk dakika etmektedir. İkinci oturumda öğrenciler Sayısal Alandan 40 soruluk bir sınava girecekler.

Devamını oku...

 
 


Tel: 0555 640 4511

özel ders facebook özel ders twitter