merkezi sınav hakkında bilgi

merkezi sinav sistemi2019- 2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA LGS SINAVI NE ZAMAN?

2020 LGS SINAVI NE KADAR ZOR OLACAK?

Bilindiği üzere bu sene 7 Haziran 2020 tarihinde LGS sınavı yapılacak. Bu sen mezun olması beklenen öğrenci sayısı geçen senelerde mezun olan öğrenci sayısının bir buçuk kadar olacağı için sıralamalar aynı kalırken okulların yüzdelik dilimleri ciddi düşüşler gösterecektir. Yine bu sayının artmasından dolayı sınavın 2018 LGS sınavı gibi çok zor olacağını tahmin ediyoruz. Bu açıdan çocuklarınızı sınava sokarken yapılacak sınavların ÖZDEBİR, TÖDER, NARTEST, KAREKÖK gibi zor sınav çıkaran yayınlardan olmasına dikkat ediniz. İstanbul içinde böyle sınav yapan merkezi bir yer bilmiyorsanız Şişli Mecidiyeköy’de sınav yapan bir kurumun internet adresini veriyorum. Gerekli sınavlara ilgili kurumda girebilirsiniz.

www.prestigeenglishmecidiyekoy.com

8. SINIFLAR HANGİ DERSLERDEN KAÇ TANE SINAVA TABİ TUTULACAKLAR?

8. Sınıfta okuyan öğrenciler Fen, Matematik, Türkçe, yabancı dil(İngilizce), din kültürü ve ahlak bilgisi ile İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden merkezi sınava girecekler. Sınav iki aşamada yapılacak.

SINAVLARIN İÇERİĞİ NASIL OLACAK?

Bu seneki yapılacak olan sınav yine çoktan seçmeli yani test şeklinde olacak. 4 şıklı olacak olan sorularda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek. Birinci oturumda öğrenciler Sözel Alandan 50 soruluk bir sınava girecekler. Bu 50 sorunun 20 tanesi Türkçe, 10 tanesi İngilizce, 10 tanesi İnkılap Tarihi ve 10 tanesi de Din olacak. Bu Sözel Alan sınavı için öğrencilere 75 dakika verilecek. Bu da soru başına bir buçuk dakika etmektedir. İkinci oturumda öğrenciler Sayısal Alandan 40 soruluk bir sınava girecekler.

Bu 40 sorunun ilk 20 tanesi Matematik ve son 20 tanesi de Fen olacaktır Sınav için 80 dakika verilecek olup bu da örencileri soru başına ortalama 2 dakika zamanı olacağı anlamına gelecektir.

 

LGS SINAVINDA HANGİ DERSİN KATKISI DAHA ÖNEMLİ?

LGS Sınavı puanının hesaplanmasında yapılan katkıya 27 pay dersek bu 27 payın 8'ini Matematik, 8'ini Fen, 8'ini Türkçe, 1'ini İngilizce, 1'ini İnkılap Tarihi ve son kalan 1'ini de Din dersi yapmaktadır. Yani dersleri iki ayrı gruba ayırırsak şöyle diyebiliriz ki Matematik, Fen, Türkçe grubundaki derslerin herhangi birinin katkısı İngilizce, İnkılap, Din grubundaki derslerden herhangi birinin katkısının 8 katıdır. Başka türlü söylemek istersek İngilizce, İnkılap ve Din derslerinin toplam katkısı Matematik veya Fen veya Türkçe dersinin herhangi birinin katkısının yarısından azdır.

ortak sinav

LGS PUANI MI DAHA ÖNEMLİ YÜZDELİK DİLİM Mİ?

Burada çok büyük bir yanlış anlaşılma var. Öğrenciler sürekli puanlarına bakmaktalar. Ancak puanın tek başına bir anlamı yok. Şöyle ki girdiğiniz sınav kolay ise tam puanla dahi Galatasaray Lisesine girememeniz mümkünken 462 puanla İstanbul Atatürk Fen Lisesine Girmeniz mümkündür. Puan önemlidir, ancak diğerlerinin puanı da önemlidir. Puana göre sıralama yapılır ve en üstteki öğrenciden başlayarak yerleştirme yapılır. Ancak burada sizin puanınızın diğer öğrencilerin puanına göre durumu önem kazanır. Dolayısıyla bu kavramı yüzdelik dilimle özdeşleştirebiliriz. Kısacası PUAN DEĞİL SIRALAMA YADA YÜZDELİK DİLİM ÖNEMLİDİR!

LİSELERE YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK?

İki türlü yerleştirme olacak. Merkezi sınava göre olan yerleştirme ve Adrese dayalı yerleştirme. LGS sınavının puanları açıklanınca LGS'ye giren öğrencilerin en fazla ilk yüzde 12'si Nitelikli okullar denen okullara yerleşeceklerdir. Nitelikli okullara yerleşemeyen öğrencilerle varsa LGS sınavına girmeyen öğrenciler Adrese dayalı yerleştirme ile Liselere yerleştirileceklerdir.

MERKEZİ SINAVA GÖRE YERLEŞTİRME İLE ADRESE DAYALI YERLEŞTİRMENİN FARKLARI NELERDİR?

MERKEZİ YERLEŞTİRME

  1. Yalnızca LGS puanı önemli karne notunun hiç önemi yok.
  2. Tercihlerin Doğru yapılmış olması lazım.
  3. Hangi okulu yazacağınız ile ilgili bir kısıt yok.

ADRESE DAYALI YERLEŞTİRME

  1. Birinci öncelik olarak öğrencinin ikamet adresine bakılacak. Tayin alarak il değiştirecek veliler bir uzmandan yardım almazlarsa çok yüksek karne ortalamalarıyla dahi bir Anadolu Lisesine giremeyebilirler. Ayrıntılı bilgi için https://www.prestigeenglishmecidiyekoy.com/
  2. İkinci olarak karne notuna bakılacak.
  3. İlk iki maddede aynı durumda olup bir okula girişte son yer için çarpışan adaylarda üçüncü olarak devamsızlık sayısına bakılacak. .
  4. Söz konusu iki öğrenci daha sıralanamamış ise en son olarak doğum tarihine bakılacaktır.

YANLIŞ TERCİH VEYA YANLIŞ YÖNLENDİRME İLE YÜKSEK PUANLA DAHİ AÇIKTA KALMAK MÜMKÜNDÜR.

Evet bu durum ender de olsa görülmektedir. Öğrenciler puanları açıklandıktan sonra tercihlerini yaparlar. Yüzdelik dilimi kıyası yerine geçmiş senelerdeki bazı puanları referans alarak yüksek tercih yaparlar. Bu durumda bu öğrenciler dışarıda kalabilirler. Daha sonradan bari şu okula girseydim derler ama orada boş yer olmaya bilir. Kendisinden daha düşük yüzdeli öğrenci o okula kayıt olmuştur ama. Bu yüzden kendisinin de kayıt olacağını zanneder. Maalesef ki durum böyle değildir. O söz konusu düşük yüzdelik dilimli veya düşük puanlı öğrenciler dışarıda kalan öğrenci o okulu ilk tercih sırasında yazmadığı için oraya girmişlerdir. Artık koltuk kapılmıştır. Bu okullara girmek artık nakil sırasında boş yer varsa olacaktır. Geniş bilgi almak için lütfen yukarıda verdiğimiz sitedeki kurumla iletişime geçiniz.


Tel: 0555 640 4511

özel ders facebook özel ders twitter