TYT SINAVINA HAZIRLIK ÖZEL DERSLERİ

ygs hazırlıkVeliler çocuklarının ihtiyaçları doğrultusunda onlara hazırlanmakta oldukları TYT sınavına yönelik özel ders aldırmak isterler.  Özünde YGS programı çok basit olsa dahi TYT özel ders  programının başarısının kolay gelmediği durumlar görülmektedir. Bu yazıda bu durumlara değinmek istiyoruz.
Özel ders külfetli bir olaydır. Haliyle veliler özel ders aldırırken ayıracakları bütçeyi hesaplarlar. Bu bütçeye karşılık haftada belirli sayıda özel ders alarak çocuklarının daha başarılı olmasını isterler. Özel öğretmenle yapılan görüşmeler doğrultusunda öğrencinin hedeflenen başarıya ulaşmak için ne kadar derse ihtiyacı olduğu anlaşılır. Daha sonra amacı belli bir biçimde çalışmalar başlar. Ancak bu süreçte okulu ve/veya dershanesi devam etmekte olan öğrenci bazı problemlerle karşılaşır.
Karşılaşılan bu problemlerin en genel sebebi programsızlık ve çalışmamadır. Öğrenci bu dönem içinde okulundaki sınavlara ve/veya dershanesindeki sınavlara daha iyi hazırlanabilmek adına özel öğretmeninden yardım ister. Ancak ayarlanan bütçe nedeniyle haftada 1 veya 2 görüşülmesi planlanan öğretmenden istenen bu yardım için ek bütçe ayrılmadığından TYT dersi yapılamamasıyla sonuçlanır. Böylece TYT programının gerisine düşülerek plandan beklenen sonuç alınamaz.
Matematik özel dersini haftada bir yaparak yetiştirebileceğine inanan öğretmenin önüne geometri koyarsanız o plan suya düşer. Tabi ki öğrencinin geometri açığı da olabilir, geometri özel dersine de ihtiyaç duyulabilir. Ancak bu ders yapılacaksa hayırlısı ana programı bozmadan yapmaktır.
Aynı sıkıntılar sadece maddi etmenlerden kaynaklanmayabilir. Maddi durumu elverişli öğrencilerde gereken tüm dersler yapılabilecek bile olsa programsızlık bizi yine aynı sonuca çıkaracaktır. Öğrenci eğer haftada 1 TYT matematik veya başka bir branş dersi planlamışsa o plana uymalıdır. Okullar sınav takvimlerini öğrencilere önceden vermektedirler. Öğrenci sınav dönemini önceden bilerek çalışmalarını daha geniş bir zamana yaymayı bilmelidir. Yoksa sınavın geldiği hafta “hocam okulda matematikte 2 konu yaptık bu hafta da sınav var bu hafta TYT yapamayacağız” demek kolaya kaçmaktan ve plansızlıktan başka bir şey değildir. Bu plansızlığın acısını da yine öğrenci kendisi çeker aynı külfet ve aynı çalışmayla çok daha kalıcı bir başarı elde edebilecekken sadece günü kurtarmış olur.

Tel: 0555 640 4511

özel ders facebook özel ders twitter